Hardwario playground nevidi zariadenia

Zdravim vsetkych,

Na mojom raspberry mam nainstalovany tento image link (posledny v poradi). Bezi mi mqtt, bezi mi node red, cez moj pc som pripojeny na raspberry cez ssh. Daj som vsetko updatovat, zariadenie som bootoval uz s pripojenym dongle.

Ked si otvorim IP adresu raspberricka, otvori sa mi node-red, ale nevidim v ‘devices’ pripojeny dongle. Skusal som raspberry viac krat vypnut/zapnut aj s pripojenym donglom (co som sa docital zeby malo pomoct), ale bohuzial, nieje ho tam vidiet.

Dal som si vypisat pripojene zariadenia a vidi aj pripojeny dongle a aj scitac.

Lokalne na PC dongle funguje, ale na raspberry mi ho neukaze

Co sa tyka raspberry a hardwaria, je to pre mna jedna velka neznama, takze je mozne ze robim nejaku elementarnu chybu. Vedeli by ste mi prosim poradit co s tym?

Dakujem pekne

Zbehol som aj prikaz “echo ‘allow_anonymous true’ | sudo tee /etc/mosquitto/conf.d/auth.conf” co nepomohlo a uz neviem ako dalej

Zdravím,

ten samotný image by měl bez problému fungovat. Píšete: Daj som vsetko updatovat. Vyzkoušel jste funkci před updatem, můžete zkusit flash toho image znova? Pomoholo by to pochopit čím se to rozbilo.

Zrovna dnes jsme vyrobili novější v1.13.0, tak možná se nabízí vyzkoušet i ji? co máte za RPI?

Případně potom po vyzkoušení pokud budou požíže, pošlete co vypíše:

bcg devices -v

a

pm2 list

Dakujem za odpoved,
skusal som funkciu aj pred aj po update. Update som skusal robit prave kvoli tomu, ze mi to nefungovalo. Pocas updatu ale vyhodilo nejaky warning ze sa nieco nepodarilo nainstalovat (to ale nemam zaznamenane a neviem co to bolo).

Mam Rpi 4 8gb.

Idem teda rovno flashnut novu verziu a hned vam pisem ci vsetko prebehlo v poriadku.

Nainstaloval som teda tu novu verziu a nepomohlo to. Skusil som zapojit dongle, vypnut Rpi, odpojit od zdroja, znova zapnut a nic.
Posielam vypis z prikazov ktore ste mi poslali. Mam skusit spravit upgarde/update?

dongle to vidí, ale v PM2 neběží služba bcg - Gateway

Můžete prosím poslat výpisy příkazů:

ls /dev/
sudo cat /etc/udev/rules.d/58-bigclown-usb-dongle.rules

případně pokud výše selže/nezná, poslat výpis sudo ls /etc/udev/rules.d/

Pak pro spusteni gatewaye pak pokračuju z návodu

Tady jsm upravil /dev/bcUD0 raději za ttyUSB0, který jste poslal v předchozím vlákně.

pm2 start /usr/bin/python3 --name "bcg-ud" -- /usr/local/bin/bcg --device /dev/ttyUSB0
pm2 save

zkontrolujte pm2 list zda služba běží a mrkněte do messages ve web rozhraní

Jo, ještě mě napadlo, jak píšete otvori sa mi node-red, ale nevidim v ‘devices’ pripojeny dongle, tak v devices ani nikde ve web rozhraní dongle není vidět. Tam se zobrazují jen spárovaná zařízení v tomto dongle.
Pokud ale z počítače máte v Dongle nějaké spárované nody, tak se vám zde pak musí zobrazit.

1 Like

No u pm2 se pocita s uzivatelem pi,
dle screenu je pouzit uplne jiny uzivatel.
pm2 funguje v userspace.

Perfektne! Dakujem pekne, pomohol prikaz :

pm2 start /usr/bin/python3 --name "bcg-ud" -- /usr/local/bin/bcg --device /dev/ttyUSB0
pm2 save

Uz to funguje, len mam este jeden problem, ktory mi nejde vyriesit. Mam spustenu databazu, vytvoril som si databazu sensor_data, do ktorej sa snazim posielat nazbierane dat.

Moju flow mam nastavenu rovnako ako to som to mal lokalne na pocitaci, spravil som deploy, vystup do databazy je nastaveny na 127.0.0.1:8086. Zaujimave je aj to, ze ked refreshnem stranku, tak messages sa vymazu.

No ale ked si dam vypisat data, ziadne mi neukaze.

Nevidim dovod preco by nemalo data ukladat. Vedeli by ste mi ked tak dat este nejaky hint kde by som mal hladat problem?

Dakujem pekne

Takto vyzera flow, node je nastaveny na 127.0.0.1:1883

Nevim ktere message zda ty v Node-Red nebo v ovladani habu, ale většina věcí ukazuje live náhled bez historie. refreš stránky u single page aplikací nebývá obecně dobrý nápad. Mqtt prostě histori nemá, lze mit u zpráv retain ale i tak ta si mqtt pamatuje na danym topicku jen poslední payload.

1 Like

Ano, v RPI v Hubu na záložce messages není žádná retence dat, zprávy se zobrazí v prohlížeči jenom pokud zrovna jsou odesílány.

Pokud chcete data posílat do Influx (v1.8) tak můžete použít náš projekt mqtt2influx a data pak znázorňovat přes Grafanu nebo od týmu Influxu Chronograf.

Influx v1.8 i ten náš projekt je již zastaralý, takže k tomu už nemáme aktuální podporu ve formě dokumentace. Snad jen stará dokumentace na githubu

Ja potrebujem docielit to, aby sa mi data ulozili do databazy a nasledne ich chcem ziskavat z mojej webovej aplikacie pomncoou rest API. AKo prosim funguje ten mqtt2influx? Bez dokumentacie neviem co s tym mam spravit. V configu mqtt2influxdb.yml mam nastavene porty defaultne:

mqtt:
host: 127.0.0.1
port: 1883

influxdb:
host: 127.0.0.1
port: 8086
database: node

Rovnako mam nastavene porty aj na raspian stranke v node-red, na mqtt mam 1883 a na vystupe do influxdb mam port 8086.

Pri vypise pm2 list dostanem dva vypisy a to bcg-ud a mqtt2influxdb. Nerozumiem ako ma prebiehat prenos dat pomocou tohto vasho bridge. On nejak spolupracuje s node red? Ked mam v node-red vystup na nejaky port, tak tam zasahuje tento bridge? Alebo tento bridge automaticky pocuva na port 1883 a vsetko by malk posielat na 8086? Kde ale definujem databazu do ktorej to ma posielat? Neviem ako mam v tomto bode pokracovat.

Vedeli by ste mi dat prosim nejaky strucny navod ako docielit to, aby sa mi data ulozili a nasledne by som ich vedel volat z daneho portu? Nepotrebujem grafanu, len aby sa mi data ukladali a vedel som ich dalej ziskavat.

Dakujem